Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013

ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕ 4η ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΝΕΟΥ ΚΕΡΑΜΙΔΙΟΥ - ΚΕΡΔΙΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ 2006 ΜΕ ΣΚΟΡ 3-1

Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013

http://4.bp.blogspot.com/-ebD1oKSkbKI/UM4Tv9-DrXI/AAAAAAAAFws/vPYk5WnQdKY/s200/%CE%95%CE%98%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A3+%CE%9D+%CE%9A%CE%95%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%99%CE%94%CE%99%CE%9F%CE%A5++2012+12013.jpgΧόρευαν στη βροχή τα πιτσιρίκια του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου και υπέταξαν και την Ακαδημία 2006  με σκόρ 3-1 και σκαρφάλωσαν πιό ψηλά στη βαθμολογία.Σε ένα βαρύ αγωνιστικό χώρο έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο, προσέφεραν θέαμα  και ουσία και κατάφεραν να πάρουν και την πολυπόθητη νίκη.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:Αρχή με πίεση ψηλά, με ωραίο ποδόσφαιρο, κάτω τη μπάλλα και στην πρώτη ευκαιρία, στο 5 λεπτό ο Μυστακίδης Γρηγόρης πέτυχε το γκόλ με απευθείας χτύπημα κόρνερ και έκανε το 1-0. ΣΕ λίγα λεπτά στη μοναδική καλή ευκαρία της φιλοξενούμενης ομάδος, απο κτύπημα φάουλ, αδράνησε η άμυνα των γηπεδούχων και δέχθηκε την ισοφάριση 1-1 απο κεφαλιά αμυντικού που προωθήθηκε. Δέν άλλαξε όμως τίποτε για τους πιτσιρικάδες, που έπαιζαν σωστά, με υπομονή, γύρισαν τη μπάλλα και πέτυχαν το 2-1 στο 35 λεπτό με τον Κάκκαλο που εκμεταλεύτηκε παράλληλη σέντρα στην αντίπαλη άμυνα.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:Ο Εθνικός με μία αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με την είσοδο του 14χρονου Μαιχαηλίδη για δεύτερο συνεχόμενο παιγνίδι.Τα παιδιά του Εθνικού κατέβασαν κάτω την μπάλλα, πίεσαν ψηλά, έτρεξαν πολύ, η φιλοξενούνμενη ομάδα, προσπάθησε να πετύχει την ισοφάριση με γεμίσματα, είχε μία ευκαιρία που έδιωξε με γρήγορη έξοδο ο τερματοφύλακας Τσαουσίδης, ενώ ο Εθνικος έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να πετύχει νωρίς το τρίτο γκόλ.Τελικά το πέτυχε στο 75 με κεφαλιά του αγέραστου Σταύρου Τσαουσίδη μετά απο κτύπημα κόρνερ και έτσι έγινε το τελικό 3-1.

- Ολοι οι ποδοφαιριστές του Εθνικού έπαιξαν πολύ καλά, ξεχώρισαν ο Χατζηκωσταντίνου, ο Σκούρτι, ο Τσοποζίδης, ο Κάκκαλος, ο Παναγιωτίδης και ο Σταύρος Τσαουσίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ:(Γ.ΜΥΣΤΑΚΙΔΗΣ): ΤΣΑΟΥΣΙΔΗΣ Γ, ΜΥΣΤΑΚΙΔΗΣ, ΧΑΤΖΗΚΩΝ/ΝΟΥ, ΚΑΚΑΛΟΣ, ΤΑΚΟΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ,ΤΣΟΠΟΖΙΔΗΣ (70 ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ), ΣΚΟΥΡΤΙ, ΤΣΙΑΟΥΣΙΔΗΣ Σ, ΣΤΑΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ( 46 ΜΑΧΑΙΡΙΔΗΣ),, ΠΑΜΠΟΥΚΙΔΗΣ (46 ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ).

ΕΡΜΗΣ ΕΞΟΧΗΣ - ΟΛΥΜΠΟΣ ΒΡΟΝΤΟΥΣ  3-2
Π.Α.Ο. Κ.ΜΗΛΙΑΣ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΣΤΗΡ Κ.ΑΓΙΑΝΝΗ  0-3 (A.A.)
16 Π.Α.Ο. Κ.ΜΗΛΙΑΣ  8
 * Η ομάδα της Κ. Μηλιάς με έγγραφο που έχει καταθέσει στην ΕΠΣ Πιερίας την προηγούμενη εβδομάδα, δήλωσε την απόσυρσή της από το πρωτάθλημα.